ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
PŘÍSTAVBA, RODINNÝ DŮM
FRÝDŠTEJN, 2024
„Hlavním zákrokem je tedy výměna objemu garáže, která byla navržena poněkud nešťastně,
na místě obytného prostoru s největším potenciálem vzhledem k propojení s exteriérem."
Zadání
Cílem této architektonické studie byl návrh přístavby rodinného domu a novostavba podzemní garáže.
Prioritou investora bylo otevření přízemní dispozice domu k západním loukám, spolu s implementací větší míry přirozeného osvětlení, které by prostupovalo do obytného prostoru domu. Vzhledem k novodobým interiérovým úpravám bylo zasahováno pouze do nezbytných části stávající dispozice.
Prostorové rezervy stávajícího řešení byly umístěny zejména v místě stávající garáže, proto bylo nutné navrhnout garáž novou a na původním místě vznikla přístavba obytného
prostoru.
Lokalita
Pozemky jsou nepravidelného půdorysného tvaru. V severní, nejspodnější části parcel protéká přítok potoka. Jižní a východní hranu lemuje místní příjezdová komunikace.
Na parcele nalezneme rodinný dům investora, ke kterému byla dodatečně
vybudována garáž. Dále je zde kryté stání s původní roubenou stodolou a zahradní altán.
HMOTOVÁ KONCEPCE
S přihlédnutím k přání investora, byl hlavní prostor domu ponechán bez většího hmotového zásahu. Hlavním zákrokem je tedy výměna objemu garáže, která byla navržena poněkud nešťastně, na místě obytného prostoru s největším potenciálem vzhledem k propojení s exteriérem. Jihozápadní roh, s výhledy do luk a přístupem ke stávajícímu bazénu a zahradě, se zdá ve stávajícím umístění garáže poněkud překážkou. Místo tohoto funkčního využití, je zde ze zmíněných důvodů navržen propojující blok, jež rozšiřuje obytný prostor domu.
Vzhledem ke stávajícímu rozložení staveb a bariérám plošné zastavitelnosti je garáž nově umístěna ve spodní části pozemku. Je řešena jako podzemní stavba. Tímto krokem jsou dodrženy podmínky územního plánování a zároveň respektován rozhledový reliéf zahrady a okolích parcel.







DISPOZIČNÍ KONCEPCE
Po vstupu do objektu je navrženo uzavřené zádveří domu, které je možné separovat, či ponechat spojené se sousedící chodbou. Chodba nově funguje jako spojnice kuchyně s jídelnou a nového obývacího pokoje. Právě obývací pokoj by se měl stát novým těžištěm rodinného života. Velkoformátovým prosklením je propojen se zahradou, provozně navázán na terasu s bazénem a další prvky zahrady. Vzhledem k stávajícímu umístění technické místnosti, zde byl taktéž rezervován prostor pro tyto funkční kapacity domu. Při umísťování přístavby bylo také myšleno na nové estetické pojetí závětří, které je implementováno do celistvého bloku s obývacím pokojem.



BAREVNOST & MATERIÁLY
Při návrhu exteriéru bylo přihlédnuto k původnímu vizuálnímu rázu objektu. Vzhledem ke kompaktnímu řešení stávajícího domu se sedlovou střechou, byly navržené přístavby řešeny odlišným materiálovým povrchem. Tak aby návrh nevzbuzoval dojem dodatečných přílepků, které bobtnají na stávajícím domě, ale jasně definoval nové objemy stavby.
Přístavby jsou navrženy s plochou funkční střechou. Stěny jsou obloženy dřevěným obkladem s tmavou lazurou (připomínající použité materiály na původní roubené stavbě. Doplňkovým materiálem závětří a podhledů je dřevěné laťování v přirozených kolorech.

