ARCHITEKTONICKÁ STUDIE & PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE & REALIZACE
REKONSTRUKCE, INTERIÉR, GASTRO
PRAHA, 2023
„Koncepce je doplněna zlatými, či měděnými prvky, které v prostoru působí jako ponechané šperky."
Lokalita
Cílem architektonické studie bylo stanovení koncepce stavebních úprav interiéru klubu Lávka. Klub s bohatou historií se nachází v centru Prahy, v těsné blízkosti Karlova mostu. Lávka je nejstarším porevolučním klubem v Praze. Na jeho původním místě se nacházel mlýn a lednice, po rekonstrukcích na konci minulého století zde nalezneme členitý multifunkční prostor, který pojme až 750 osob. Klub je tvořen několika samostatnými prostory, jež jsou provozně propojeny. Nalezneme zde divadelní sál, salonek, restauraci, tančírnu a dva barové prostory. Součástí klubu jsou hodnotné venkovní prostory na Novotného lávce a terasy s výhledem na Karlův most.
Zadání
Rekonstruovaný prostor studie se věnuje středové části klubu - prostoru s centrálním barem. Z důvodu celistvého a komplexního řešení návrhu, byla do úprav zahrnuta také vstupní části a propojující chodba.
Vzhledem k lokalitě a dispozičním návaznostem na okolní provozy, byla hlavní koncepce úprav zvolena jako neinvazivní, respektující původní dispoziční řešení. Stavební úpravy se tak obejdou bez intenzivních stavebních zásahů do nosných konstrukcí. Současně bude zachován stávající genius loci centrálního prostoru, spjatý s bohatou historií klubu. Z tohoto důvodu, estetický návrh proměny interiéru staví na zvýraznění stávajících architektonických prvků, jako jsou klenby, dispoziční oblouky, či pilastry.
Původní stav
Centrální prostor klubu je srdcem celého komplexu. Nachází se v něm hlavní vstupy do divadelního sálu, tančírny, či přístup k otevřené kuchyni restaurace.
Důležitým dispozičním prvkem z pohledu běžného provozu, je koridor spojující vstup do klubu se severní terasou, nabízejíc výhledy v sousedctví Karlova most.
DISPOZIČNÍ KONCEPCE
Centrální prostor klubu je srdcem celého komplexu. Nachází se v něm hlavní vstupy do divadelního sálu, tančírny, či přístup k otevřené kuchyni restaurace. Důležitým dispozičním prvkem z pohledu běžného provozu, je koridor spojující vstup do klubu se severní terasou, nabízejíc výhledy na Karlův most. Tento koridor je uživatelsky nejvíce vytížen a návrh proto dbal na zpřehlednění a zvýraznění této trasy. Toho je docíleno návrhem přímé komunikační trasy, která je vygradována novým propojením s terasou – „lávkou“, ta návštěvníky intuitivně navede ke Karlovu mostu.
Návrh centrálního barového prostoru se inspiroval stávajícími tvarovými rysy mezipodestového patra, a využívá tak stávajícího prostoru v maximální možné míře. Z důvodu zvětšení prostoru barového sezení, bar ustupuje v šikmém směru, rovnoběžně s podlahovou hranou. Toto řešení vytvoří komfortní prostor pro hosty restaurace a zároveň vjemově reflektuje a uceluje spodní prostor zapuštěného patra baru.
Při uskutečnění velkokapacitních akcí v prostoru sálu, či celého klubu, bude centrální prostor sloužit, jako foyer pro osvěžení hostů. Prostor proto musí nabídnout multifunkční variabilitu užívání. Z tohoto důvodu nebyl navrhován žádný statický mobiliář (boxy), který by bránil variabilnímu užívání.adný wellness s koupelnou.
Stávající přílepky umístěné směrem do severovýchodního dvora budou ubourány a nahrazeny novou, terasovitou přístavbou, která lépe využije možnou zastavitelnost. Terasovitost přístavby byla vybraná zejména z důvodu možnosti postupného ustupování hmoty, což opět podpoří prostorové odlehčení stavby. Různorodě umístěné terasy propůjčí novým hmotám jedinečné výrazivo a obohatí způsob užívání bytových jednotek. Celá přístavba je opět navržena v odlišném materiálovém i tvarovém jazyku a estetickém rázu. Vzniká tak jakási návrhová koncepce kontrastu, ve které se objekt do ulice tváří s respektem, seriózností a střídmostí, do dvora pak naopak představuje svou hravou, moderní a odvážnou tvář. Na koncepci můžeme taktéž pohlížet ve formulaci moderního parazita, který se uchytil a bobtná na původní prosté budově. Popsané formulace jsou podpořeny užitím moderních ustupujících balkónů, zkosených ostění, návrhem velkoformátových skel, či zvolenou barevností a materiálovým výběrem finálních prvků.
MATERIÁLY
Koncepce materiálů a barev je navázána na hmotové zvýraznění stávajících architektonických prvků, jakožto klenby, pilastry, či oblouky. Nečleněný klenutý prostor je zvýrazněn očištěním nosných materiálů a jejich užitím jakožto pohledové. Z důvodu absence některých zděných konstrukcí (monolitické pilíře), bude na některých svislých konstrukcích pohledové zdivo nahrazeno obkladem, přesně imitující keramické tvarovky.
Narušení materiálové jednolitosti lícových cihel, bylo dosaženo užitím dekorativních stěrek v cementových odstínech. Stěrky s úpravou benátského štuku, tak v návrhu nalezneme na monolitických stěnách mezi jednotlivými pilastry a na stěně, kde jsou umístěny vstupy na toalety. Jako opozit k industriálním, či rustikálním materiálům (cihla, cement), byla vybrána bezespárá, polyuretanová stěrka šedých odstínů s ručním organickým mramorováním.
MATERIÁLY
Jak už bylo popsáno v hmotové koncepci, značný důraz byl kladen na výběr jednotlivých materiálů. Tak aby bylo dosaženo zřetelnosti a čistoty, zároveň byly jednotlivé hmoty separovány a vjemově odlehčeny. Na omítané fasády se uvažuje výběr světlé jemnozrnné omítkoviny v odstínech perlové bílé. Tu budou doplňovat antracitová okna s oplechováním a střešní krytinou v antracitových odstínech. Soklový obklad, či omítka je uvažována taktéž v kontrastním provedení.
Návrh centrálního barového prostoru se inspiroval stávajícími tvarovými rysy mezipodestového patra, a využívá tak stávajícího prostoru v maximální možné míře. Z důvodu zvětšení prostoru barového sezení, bar ustupuje v šikmém směru, rovnoběžně s podlahovou hranou. Toto řešení vytvoří komfortní prostor pro hosty restaurace a zároveň vjemově reflektuje a uceluje spodní prostor zapuštěného patra baru.