ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
NOVOSTAVBA, RODINNÝ DŮM
LUŠTĚNICE, 2024
„Z důvodu prosvětlení a obohacení vstupního prostoru, byla u vchodu navržena perforace střechy s rostlinným boxem."
Zadání
Cílem této architektonické studie byla tvorba návrhu novostavby rodinného domu v obci Luštěnice, která se nachází nedaleko Mladé Boleslavi.
Návrh domu měl být koncipován pro trvalé rodinné bydlení s obvyklým způsobem využívání objektů v této lokalitě. Kapacita domu byla stanovena vyjma standardního využití na hlavní
ložnici, dva dětské pokoje a rezervní ložnicí pro hosty.
Doprovodný program rodinného domu obsahuje garážové stání se zahradním skladem a terasou. Vzhledem k možné etapizaci výstavby, bylo rozhodnuto jednotlivé prvky rozčlenit hmotově, funkčně i konstrukčně na jednotlivé stavební objekty.
Vzhledem k rázu místní výstavby, bylo od počátku voleno kompaktní dvoupodlažní řešení se sedlovou střechou, jenž je v obci historicky obvyklé.
Lokalita
Parcela investora je součástí nově zastavitelných ploch v intravilánu obce, ve kterých se v blízkosti centra nově objevuje deset stavebních pozemků.
Dotčená parcela se nachází ve větší hloubce bloku, na vzdálenějším místě od hlavní průtahové komunikace a nového sjezdu do lokality.
Charakter ulice se předpokládá klidný, obklopen rodinnými domy a nově navrženými prostory komunikací a klidových, či parkovacích zón.
Niveleta pozemku je takřka rovinatá, s jižní orientací od místní komunikace.
HMOTOVÁ KONCEPCE
Hlavní umístění na pozemku bylo voleno rovnoběžně s hlavní obslužnou komunikací, tak aby byla docílena co největší možná intimita zahrady. Podélná strana obdélného půdorysu rodinného domu, je mírně odstoupena od hranice pozemku a zapouští tak objekt dále do zahrady. Dvě podlaží vytváří kompaktní uzavřený objem domu, který je zakončen zapuštěnou sedlovou střechou s dominantními štíty bez přesahů.
Řešení je doplněno zmíněným doprovodným programem, který je za účelem estetického rozdělení s hlavní stavbou a vidinou submisivního postavení k dominantnímu rodinnému domu, vedeno v odlišné hmotové koncepci přízemního řešení s plochou střechou. Plochá střecha je navržena jako vegetační, mimo zastřešení parkovacích a skladovacích prostor poskytuje závětří terase. Taktéž vytváří krytý koridor u vstupu rodinného domu, navržená osa podtrhuje propojení intimní zahrady s veřejným vstupem z ulice. Z důvodu prosvětlení a obohacení zastavěného prostoru, byl u vstupu do domu navržen vegetační box.
DISPOZIČNÍ KONCEPCE
Po vstupu do objektu se nalezneme v zádveří s výhledem na rostlinný box. Z praktických důvodu u využívání terasy, či zahrady, byl přímo ze zádveří navržen vstup do koupelny a technické místnosti, jež jsou však oddáleny od vstupních dveří. Po průchodu zádveřím se ocitneme přímo v otevřeném a vzdušném obytném prostoru, který v centru poskytuje výhled na jižní zahradu skrze velkoformátové prosklení.
V účelné posloupnosti zde nalezneme kuchyň, jídelní stůl a obývací kout.
Spodní dispozici završuje rezervní ložnice, která bude sloužit pro hosty, či jako pracovna při práci z domu.
PODKROVÍ
V horním patře jsou navrženy dětské pokoje s jižním výhledem, hlavní ložnice, samostatnou koupelnu a uzavřenou šatnu se shozem do technické místnosti.
BAREVNOST & MATERIÁLY
Barevnost byla volena v minimalistické koncepci světlých odstínů, bílou omítku doplňují světlé šedé odstíny klempířských prvků, rámu výplní, či střešní krytiny. Plochá střecha garáže je za vidinou zmíněné separace a odlišení navržena s dřevěným obkladem. Světle šedé odstíny na stavbě domu budou doplňovat exteriérové dlažby v betonovém provedení.