ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
NOVOSTAVBA, SOUBOR DOMŮ
TANVALD, 2023
„Rytmické uspořádání opět podtrhuje snahu
o odlehčený vjem hmot, v důsledku vizuálního zákrytu jednotlivých staveb."
Zadání
Návrh hlavní stavby rodinného domu byl koncipován pro čtyři stálé členy rodiny. Součástí stavebního programu byla implementace ložnice v přízemí, jež doplňuje standardní stavební program rodinného domu s obytným podkrovím. Výčet doplňkových funkcí pro stavbu hlavní skýtá samostatná krytá stání pro dva automobily, garáž pro obytný vůz, zahradní sklad a dílnu. Dále byl součástí zadání také samostatný apartmán, wellness se společenskou místností.
Celková charakteristika stavebního návrhu byla zvolena v závislosti na tradičním rázu místní zástavby. Pozemek se nachází v chráněné krajinné oblasti Jizerských hor, kde je prioritou ochrana volné nezastavěné krajiny a zachování typické kompozice sídel. U návrhu byl proto kladen zvláštní zřetel na exteriérové působení stavby, které bude respektovat tradiční vizuální ráz. Prioritou dispozičního řešení bylo stanoveno propojení a uspořádání bohatého výčtu funkčních náplní.
Lokalita
Nezastavěná stavební parcela se nachází v sousedství investorova rodinného domu a apartmánových objektů. Pozemek leží v extravilánu obce Tanvald, v místní části Žďár.
Pozemek je lichoběžníkové tvaru a celkový terénní reliéf je svažitý směrem k východu.
Parcelu obklopují izolované stavby rodinných domů. Severní hranu pozemku kopíruje silnice III. třídy, jež spojuje Tanvald a Albrechtice v Jizerských horách.
HMOTOVÁ KONCEPCE
Vzhledem k umístění staveb v CHKO Jizerské hory, byla strategie rozložení staveb zvolena tak, aby reflektovala tradiční místní zástavbu. Velké množství požadovaných funkcí je proto umístěno do rozmělněných stavebních objemů, díky tomuto řešení dochází k odlehčení jednotlivých vizuálně vnímaných hmot.
Stavební program byl proto rozdělen na tři separované stavby – a) rodinný dům, b) garáž pro obytný vůz, wellness a apartmán, c) krytá stání a zahradní sklad.
Zároveň byl zachován apel na funkční návaznosti jednotlivých částí a uživatelskou vřelost celkového řešení. Proto byly objekty uspořádané
celistvě v souboru, propojeny hlavní komunikační osou – pěším koridorem. Rytmické uspořádání opět podtrhuje snahu o odlehčení hmot, v důsledku vizuálního zákrytu jednotlivých staveb.
Pořadí objektů bylo zvoleno v závislosti na preferenci intimnosti prostoru a možnostech dopravního napojení. Rodinný dům je odsazen od komunikace v nejzazší části pozemku, poté následuje objekt obsahující apartmán, či wellness. Vše je zakončeno parkováním a garážováním v nejsevernější části.
Pozemek je tak využit v maximální možné míře, avšak s respektem k dané lokalitě.
DISPOZIČNÍ KONCEPCE
Krytý vstupní koridor, je jakožto středobod záměru, navržen rovnoběžně se stěnou garáže, zaústěn do vstupu rodinného domu. Je zakryt přesahem střechy, uživatelům proto poskytuje zákryt před nepřízní počasí. Taktéž slouží jako reprezentativní entrée do objektu. Po průchodu zádveřím, následuje technické a hygienické zázemí domu, spolu se spodní ložnicí s přístupem na zahradu.
Při tvorbě dispozičního řešení byla projevena snaha o využití okolních výhledů a propojení interiéru se zbylou zahradou. Hlavní obytné prostory rodinného domu jsou umístěny v nejjižnější části pozemku. Propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou je otevřen do východní a západní zahrady prostřednictvím velkorysého prosklení. V podkroví jsou dále umístěny ložnice se šatnou, koupelna, či pokoj pro hosty.
Umístění společenské místnosti, která je akusticky oddělena od rodinného dom, bylo zvoleno s prioritní možností východního výhledu na Hutní horu. Předsunutá poloha objektu zároveň chrání rodinný dům před výhledem ze silnice. Z důvodu hospodárného užití stavebních ploch, byla sauna s hygienickým zázemím propojena právě se společenskou místností. Dojde tak ke dvojímu využití sociálního zázemí.
Rovnoběžně s prostory bude umístěno parkování pro obytný vůz s dílnou. V podkroví objektu je navržen apartmán se dvěma ložnicemi.
Soubor doplňuje nejmenší z objektů – kryté stání se zahradním skladem.
BAREVNOST & MATERIÁLY
S přihlédnutím ke zmíněné lokalitě staveb, bylo u všech staveb zvoleno sjednocující dřevěné opláštění ze svislých palubek, které budou ponechány bez lazurace odstínu. Klempířské prvky, střešní krytina a rámy oken, či dveří jsou navrženy v antracitovém odstínu, jež bude v kontrastu se světlým dřevěným obkladem.