ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
REKONSTRUKCE VILY A MODLITEBNY CÍRKVE ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE
JABLONEC NAD NISOU, 2020
Citlivá oprava kulturní památky, která uleví uživatelům a samotné stavbě v nadcházejících desetiletích.
Anotace
Sborový dům ovlivněný stylem art deco byl postaven v roce 1925, pro církev Adventistů sedmého dne na základě projektu městského architekta Ing. Josefa Ulbricha.
Stav
Dům leží v severní části města Jablonec nad Nisou, mimo památkovou zónu
na severní straně ulice Petra Bezruče, kde je součástí vilové čtvrti. Objekt je památkově chráněn, jako kulturní památka. Jedná se o zděný patrový dům se sedlovou střechou, v přední části valbovou. Na obytnou část domu, která je orientována směrem k ulici, navazuje směrem do zahrady nižší křídlo sálu vlastní modlitebny.
Sál modlitebny je obdélného půdorysu, pod stropem sálu (ve tvaru valené klenby
o profilu silně stlačeného oblouku) obíhá římsa, která separuje strop prostoru.
Sál je doplněn o nutné zázemí – toalety a zádveří se vstupem do západní části zahrady.
V obytné části domu nalezneme sborové místnosti se zázemím a ve druhém nadzemním patře bytovou jednotku, sloužící kazatelovi a jeho rodině. Tato bytová jednotka prošla v osmdesátých letech kompletní rekonstrukcí. Podkrovní patro doposud slouží pro účely sboru a nalezneme zde dvě samostatné pracovny se sklady a toaletou.
Zadání
Architektonická studie je zpracována za účelem komplexní rekonstrukce objektu. Výplně otvorů, střešní krytiny, exteriérové omítky a interiérové prvky jsou již
v dožilém stavu a jako ochrana před destrukcí celého objektu, je nutné tyto prvky obměnit. V souvislosti s běžnými procesy stavebních úprav, návrh předpokládá rekapitulaci a úpravu stávajícího prostorového řešení a navrácení původního dispozičního řešení.
Pohled na vilu z ulice Petra Bezruče.
Prostor modlitebny v severní části objektu.
„Původní řešení, které bylo navrženo architektem Ulbrichem, bude obnoveno.”
Celistvost dispozice a osová schéma prostoru modlitebny,
byla v minulosti narušena zřízením bezbariérové rampy v jižní části modlitebny. V původní dokumentaci je patrné schodišťové řešení. Původní záměr architekta zřídit plynulý pohybový přechod
na mezipodestu
prostřednictvím schodišťových stupňů, tak bude obnoven.
Přízemí obytného domu, které je s modlitebnou propojeno a kde nalezneme sborovou místnost se zázemím, bude provzdušněno
a vizuálně propojeno, prostřednictvím odstranění dělících nenosných stěn. Dojde tak ke vzniku multifunkční místnosti, která bude plně naplňovat nároky a potřeby sboru.
Obývací prostor a kuchyň ve 2NP, jsou členěny pouze materiálovým odlišením.
V historii upravovaná bytová jednotka kazatele, nacházející se v druhém nadzemním patře obytného domu, projde dispoziční obměnou, tak aby odpovídala novodobým nárokům na bydlení. Vstup do bytu bude zřízen skrze původní, zazděné dveře. Do hlavního obytného prostoru se uživatelé dostanou skrze chodbu, separující intimitu mezi zádveřím a tímto prostorem. Hlavní obytný prostor bude, tak jako sborová místnost, působit vzdušným a otevřeným dojmem. Samotný obývací pokoj bude plynule navazovat na jídelnu a kuchyňský kout. Prostor je vizuálně členěn materiálovým odlišením, dle přiložených vizualizací. Reflektuje tak funkční užívání a navržený dispoziční koncept. Ve východní části poté nalezneme ložnici a dětský pokoj.
Byt kazatele - stávající stav - 2NP.
Byt kazatele - návrh - 2NP.