ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
RODINNÝ DŮM S APARTMÁNEM
JANOV NAD NISOU, POD KRÁLOVKOU, 2019
U návrhu byl kladen zvláštní zřetel na exteriérové působení stavby, které bude respektovat tradiční ráz zástavby Jizerských hor.
Lokalita
Parcela na které nalezneme historickou chalupu, se nachází v extravilánu obce Janov nad Nisou, přibližně 250 m od rozhledny Královka. Parcela se svažuje k jihu, kde se nachází turistická stezka, ta tvoří jižní hranici řešeného území. Severní hranice pozemku je lemována místní asfaltovou komunikací. Objekt je umístěn solitérně, obklopen lesy a loukami.
Zadání
Celková charakteristika stavebních úprav byla zvolena, v závislosti na dané lokalitě. Dům se nachází v Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor, kde je prioritou ochrana volné nezastavěné krajiny a zachování typické kompozice sídel. U návrhu byl proto kladen zvláštní zřetel na exteriérové působení stavby, které by respektovalo tradiční ráz místní zástavby, včetně historických zvyklostí. Barevnost vychází z přírodních odstínů, materiály a koncepce výstavby byly vybrány v tradičním duchu. Stavba by měla sloužit, jako venkovské sídlo, která poskytne možnost setkání všem generacím rodiny. Stavební program obsahuje stále zázemí pro čtyřčlennou rodinu a dále se v přízemí objektu bude nacházet apartmán využívaný rodiči, či turisty.
Výchozí stav
Objekt má tři podlaží - přízemí, které je v kontaktu se zahradou, obytné podkroví a původní klenutý sklep. Kamenné torzo přízemí je doplněno dožilými dřevěnými konstrukcemi. Zdivo z kamenných kvádrů je však v dobrém stavu a samotný návrh jej zahrnuje do celkové koncepce.
Stávající stav - pohled ze silnice.
Stávající stav - pohled ze zahrady.
„Návrh převzal kamennou kostru původní stavby.”
HMOTOVÁ KONCEPCE
Na hmotové tvarosloví navrhovaných změn, měl značný vliv objem původní stavby, která tvoří hlavní hmotu objektu. Ta je doplněna přístavbou zádveří na jižní straně.
Návrh převzal kamennou kostru domu, kde kamenné kvádry tvoří hlavní materiál nosných stěn. Obdélný půdorys, proto nadále vytváří hlavní výrazový prvek. Konstrukce střechy a krovu je v nevyhovujícím stavu a bude proto nahrazena konstrukcí novou, která bude ve vysoké míře replikovat stávající schéma a sklony střešního pláště. Přístavek na jižní straně bude ubourán a nahrazen nekonfliktní terasou v úrovni podlahy přízemí. Na jižní a severní střešní rovině, nalezneme nízký, pultový vikýř, plynule navazující na střešní plášť. Ty jsou zde umístěny z důvodu prosvětlení podkrovních prostor.
Toto hmotové uspořádání podtrhuje tradiční osovost štítových stěn, která je doplněna symetricky uloženými okny. Hřeben nadále kopíruje vrstevnice terénního reliéfu.
Koncepce - původní kamenné torzo.
Koncepce - převzetí tradičního rázu zástavby - sklon střechy + symetrie štítových stěn.
Západní část přízemí slouží jako entrée hlavní obytné části.
DISPOZIČNÍ KONCEPCE
V důsledku přehodnocení dispozičních potřeb budoucích uživatel, byl stávající stav vyhodnocen
jako nevyhovující a počítá se zde s rozsáhlými úpravami.
Suterén objektu bude doplněn nutným zázemím pro zahradní potřeby, tyto prostory budou nově
zřízeny pod jižní terasou. Klenuté části stávajícího, kamenného sklepa, návrh využívá pro umístění
technického zařízení.
Rozsáhlé změny budou provedeny také v přízemí objektu, kde návrh využívá stávající nosné stěny. Ty jsou doplněny novými konstrukcemi, které dělí využití objektu na dvě hlavní části. Ve východní poloze objektu vznikne obytná část, sloužící starší generaci. V době nepřítomnosti rodičů bude prostor sloužit jako apartmán pro turisty. Nalezneme zde obytný pokoj, doplněný koupelnou a zádveřím se samostatným vstupem.
Západní část slouží jako entrée hlavní obytné části stavby. V blízkosti zádveří této části, je umístěna šatna a komunikační prostor sloužící pro vstup do suterénu. Hlavní náplň, jižní části dispozice, slouží jako „studený“ obývací pokoj. Ten je se zádveřím a šatnou propojen průsvitnou stěnou z luxferových tvarovek, které hmotově propojují a prosvětlují zmíněné prostory. Přibližně ve středu dispozice nalezneme vertikální komunikaci, propojující patra, z prostoru schodiště je doplněna hlavní koupelnou. Z jižních prostor je také umožněn přístup na terasu, která rozšiřuje možnost jejich využití.
Apartmán pro rodiče, hosty či turisty je navržen v tradičním horském stylu, V kombinaci s moderními rostlinnými boxy, které dělí prostor na jednotlivé funkce, ale zároveň ponechávají prostor apartmánu vzdušný a pocitově otevřený.
"Prostor podkroví je vizuálně dělen na obytnou a ložnicovou část."
Po výstupu schodištěm, se ocitneme v rozsáhlé obytné místnosti (podkrovního patra 2NP). Tato místnost v sobě snoubí funkce obývacího pokoje, kuchyně a ložnice, kde se budou potkávat všichni členové rodiny. Prostor podkroví je vizuálně dělen na obytnou a ložnicovou část prostřednictvím multi-funkční, úložné stěny. Díky tomuto prvku tak vzniká dojem, že hlavní objem prostoru ložnice, je do podkroví vložen dodatečně. To je podtrženo tmavším odstínem zmíněné stěny. Vložený objem, se skládá ze tří ložnic, koupelny a separované toalety.
Prvky krovu jsou ve 2NP navrženy pohledové.
MATERIÁLY
Ze zmíněných koncepčních důvodů je vnější exteriérové působení rozděleno, na spodní kamenné torzo, kde se uvažuje se sanací kamenného zdiva, a podkroví objektu, kde je užit dřevěný obklad. Přízemní patro, nebude tepelně izolováno, může proto dojít k zachování pohledových, kamenných bloků. Ty jsou již v pohledové formě užity ve východní části. V západní části se stavebník pokusí o jejich sanaci. Dřevěné bednění, užité na zbylých částech objektu, je bezesparé, jak lze vidět na výkresu pohledů a vizualizacích. Světlá lazura bude volena v odstínech okrové hnědé. Obklad bude uložen svisle.
"Navržená linie pojí funkce zahrady."
Hlavní koncepce terénních úprav, byla navrhována tak, aby vzniklo komplexní řešení prostor
zahrady, namísto excentricky uložených funkcí. Tento parametr je docílen užitím hlavní, sjednocující linie,
která pojí všechny potřebné elementy zahrady.
Linie začíná v západní části zahrady, kde poskytuje vyrovnanou plochu pro parkovací stání.
Tato plocha dodržuje výškovou niveletu silnice a dále klesá směrem k objektu.
Prostřední část linie skýtá útulné zákoutí, které obyvatelé mohou využít k umístění
ohniště, či jako klidné místo, skryté před zraky turistů. Východní část linie, pak vyrovnává rozdíl výškových
úrovní terénu, nutný pro umístění vstupu do zahradního skladu.