URBANISTICKÁ STUDIE, STŘED OBCE BOZKOV, 2020
Základní myšlenkou návrhu je uchopit lokalitu jako celistvý prostor, který bude slučovat odlišné prostředí, aktivity a měřítkové dimenze a spojí je v jeden funkční celek.
Lokalita
Bozkov se nachází v okrese Semily, obec je známa především díky nálezu nejrozsáhlejšího jeskynního systému v severovýchodních Čechách, který každý rok navštěvují tisíce turistů. V samotném centru obce nalezneme kostel Navštívení Panny Marie. Nepravidelná půdorysná stopa centra obce naznačuje organickou tvorbu v průběhu historie. Samotný urbanistický proces tak vznikal bez zřejmého celistvého konceptu, či cíle. Nyní se však naskýtá možnost ucelit toto tepající srdce obce a vtisknout mu celistvý charakter.
Zadání
Cílem revitalizace návsi, bylo komplexní řešení středu obce, které by zahrnovalo funkční využití stávající návsi, sokolské zahrady a propojovalo jej s přilehlým parkem. Prostor by měl vycházet vstříc jak pěším a dopravním požadavkům, tak estetickému a reprezentativnímu vjemu. Navrhovaný prostor by měl pružně reagovat na měnící se potřeby a aktivity – nedělí mše, tradiční poutě, koncerty,
ale i běžný režim jakožto odpočinek, reflektovat pohyb školáků, turistů a cyklistů.
Stávající podoba
Současný střed obce je značně ovlivněn stávajícím dopravním řešením. Vyasfaltovanou plochu návsi, která aktuálně slouží obci jakožto parkoviště a neorganizovaná křižovatka, lemuje hlavní silniční průtah obcí. Ten rozděluje samotnou náves a sokolskou zahradu a izoluje jejich využití jak funkčně, tak esteticky a vizuálně.
Pohled na střed obce od obecního úřadu.
Vlevo základní škola, v pozadí sokolská zahrada s tělocvičnou.
NÁVRH
„Samotná elipsa tak propojuje odpočinková, rostlinná prostředí – s městským, reprezentativním centrem samotné obce.”
Základní myšlenkou návrhu je uchopit lokalitu jako celistvý prostor, který by slučoval odlišné prostředí, aktivity a měřítkové dimenze a sloučil je v jeden funkční celek. Dalším bodem, který byl vytyčen v průběhu návrhu, bylo zpřehlednění celého prostranství a zajištění možnosti vzniku přehledného dopravního řešení. Navrácení reprezentativního vjemu, který si obec ve svém středu zaslouží, bylo při návrhu samozřejmostí.
Hlavní nosnou myšlenkou celého konceptu je propojení sokolské zahrady a samotné návsi. Sokolská zahrada, díky svému rostlinnému charakteru, poskytuje uživatelům stín a chlad v letních měsících a ponouká je k odpočinku v centru obce. Propojení bylo navrženo prostřednictvím vložené elipsy, která propojuje obě odlišná prostředí a pojí je v jeden funkční celek. Elipsa je přeťata zmiňovaným průtahem, tedy obě prostředí jsou propojena zejména vizuálně. Estetické scelení je však hlavním motivem, který navede hosty k užití obou částí návsi.
Motiv elipsy byl navržen střízlivě a účelově, vznikajíc z přímých potřeb uživatelů, dopravního řešení a s přímou vazbou na nejvhodnější funkční využití v daném prostoru. Západní vrchol elipsy graduje v propojení návsi s parkem, nalézajícím se za kostelem. Opačný, východní cíp se zařezává do sokolské zahrady a samotná elipsa tak propojuje relaxační, rostlinná prostředí – s urbánním, reprezentativním centrem elipsy a samotné obce.
Obvod elipsy kopíruje rostlinný val, který zdůrazňuje její tvar a v letních měsících bude ovlivňovat mikroklima návsi.
V průběhu veřejných akcí (mší, poutí, koncertů atd.) mohou být odstraněny demontovatelné dělící sloupky, které oddělují silnici od veřejného prostoru.
Samotná sokolská zahrada je navržena v parkovém charakteru. Stávající zeleň bude doplněna o nově navržené stromoví a keřoví, travnaté plochy budou pouze revitalizovány a zanechány v nejvyšší možné míře. Nalezneme tu nový mobiliář – multifunkční pódium, dřevěné platformy, či vzduchovou trampolínu.
V rámci návrhu bude upraven i předprostor základní školy, kde se rytmizují křivky elipsy v nově navrženém rostlinném frontu. Vznikne zde také kapacitnější prostor pro setkávání žáků, před začátkem výuky.
Předprostor kostela byl pojat s pokorou a respektem, půdorysnou stopu historické stavby obepínají pouze jemné linie rostlinného valu návsi.
Ve středu obce nalezneme nově navrženou plastiku, zakomponovanou do kamenné dlažby. Plastika znázorňuje řez Jezerním dómem, části Bozkovských jeskyň,
jež skrývá největší podzemní jezero v zemi.
Nevyhovující autobusová zastávka ve směru do Semil bude nahrazena novou, která je zároveň navržena jako nová vstupní brána do Bozkova. Návrh zastávky chrání cestující před nepřízní počasí, zároveň ale svým tvarem tvoří jakousi slavobránu do přilehlého parku respektive Bozkova jakožto obce.
Plastika ve středu obce
Autobusová zastávka, jakožto vstupní brána do Bozkova