ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
RODINNÝ DŮM, RÁDLO 2020
Návrh si vzal za cíl obnovit a zdůraznit původní stavbu a scelit provedené změny v jeden komplexní objekt.
Lokalita
Samotná parcela na které nalezneme stávající objekt, se nachází v zastavěné části obce Rádlo. Parcela se svažuje k jihu, kde se nachází místní asfaltová komunikace. Samotný objekt je usazen na jižní části pozemku a je částečně zasazen do terénu – suterén je propojen s jižní části zahrady, nadzemní patro navazuje na rozsáhlejší zahradu, která se nachází mezi objektem a obecním fotbalovým hřištěm.
Zadání
Prioritou zadání je obnova stávajícího rodinného domu, kde funkční rozložení, stav materiálů a prostorové uspořádání, již přestalo odpovídat nárokům na obývání. Celková charakteristika stavebních úprav byla zvolena, v závislosti na lokalitě daného objektu. Návrh respektuje okolní zástavbu a byl proto kladen zvláštní zřetel na exteriérové působení stavby a nekonfliktní působení směrem ke svému sousedství. Stavba, která slouží rodině ob generaci, by ji měla sloužit nadále jako sídlo, které podpoří rozvoj dalších generací.
Výchozí stav
Na hlavní tvarosloví navrhovaných změn, měl značný vliv objem původní stavby, která tvoří osu objektu. Ten byl v historii ovlivněn několika zásahy, ať už přestavbou v severní části, či přístavbou místností na východě. Návrh si vzal za cíl obnovit a zdůraznit původní stavbu, očistit a ucelit původní zásahy a proměnit je v jeden komplexní celek.
Stávající stav - pohled z ulice.
Stávající stav - pohled ze zahrady.
„Hlavním motem bylo ujasnění a zpřehlednění hmotové koncepce.”
HMOTOVÁ KONCEPCE
Hlavní štítová stěna vystupující do ulice na jižní straně objektu, bude ponechána ve stávajícím charakteru. Zbylé přístavby, bude nově hmotově definovat lem zastřešení původní přístavby, probíhající na jižní, východní a severní straně. Tento lem bude zároveň poskytovat zastřešení před nepřízní počasí terase a komunikačnímu ochozu, který spojí předprostor objektu se zahradou. Lem je tvořen atikou pultových střech. Na západní straně objektu bude stávající balkón zrušen a zastavěn, obvodová stěna tak zakryje celou tuto plochu. Východní pavlač je doplněna dřevěným opláštěním, které pomůže navodit pocit intimity a zároveň doplní stavbu o estetický prvek.
Reliéf terénu zahrady, která se nachází ve styku se severní terasou, bude dosypána. Vznikne tak plynulý přechod z objektu do prostor zahrady.
Koncepce - Vliv původní osy objektu. (Vlevo navrhovaný stav, vpravo stávající stav.)
Koncepce - Sjednocení východních přístaveb. (Vlevo navrhovaný stav, vpravo stávající stav.)
Prostory budou propojeny díky nově vzniklé provozní ose – obývací pokoj -> jídelna -> zahrada.
DISPOZIČNÍ KONCEPCE
V důsledku přehodnocení dispozičních potřeb budoucích uživatel, byl stávající stav vyhodnocen jako nevyhovující a počítá se zde s rozsáhlými úpravami.
V suterénu objektu (1PP), dojde k drobným úpravám stávající dispozice. Ve sklepních prostorách, bude zvětšen okenní otvor na dveřní, pro možnost zřízení přímého vstupu do nově navržené kanceláře. Ve východní části se do budoucna počítá s možností umístění sauny a respiria.
Přízemí objektu dostojí nejrozsáhlejších změn. Stávající dispozice původního objektu bude vybourána a následně nahrazena novými funkcemi. V jižních prostorech vznikne obývací pokoj, následovaný kuchyní s jídelnou v severní části. Prostory jsou propojeny díky nově vzniklé dispoziční ose – obývací pokoj -> jídelna -> zahrada. Tato osa prostupuje skrze nově zřízené, velkoformátové dveřní otvory a je ukončena terénním přechodem do zahrady. Stávající přístavba objektu bude částečně ubourána. Prostor zádveří bude vizuálně propojen s místností pro četbu, díky užití luxferových tvarovek. Dojde tak k prosvětlení prostoru zádveří a zároveň budou obě místnosti vizuálně (hmotově) propojeny, díky průsvitnosti tvarovek. V severní části přístavby poté nalezneme sociální zázemí – samostatnou toaletu a koupelnu. Přilehlá chodba bude ústit na krytou terasu.
Stávající celodřevěné schodiště bude repasováno. Po výstupu schodišťovým prostorem se ocitneme na hlavní podestě podkrovního patra (2NP), které bude osvíceno nově zřízenými střeními okny. Bude zde také umístěna odpočinková lavice s knihovnou. V podkroví dále nalezneme tři ložnice, šatnu a koupelnu s toaletou.
MATERIÁLY
Ze zmíněných koncepčních důvodů je vnější exteriérové působení rozděleno, na hlavní kompoziční osu – původní objekt a pozdější přístavbu. Původní objekt zvýrazňuje tenkovrstvá omítka světlého odstínu (perlová bílá). Pozdější objekt přístavby, je zdůrazněn a odlišen dřevěným obkladem uloženým ve sklonu 45°, který odkazuje na dynamiku komunikačních tras kolem stavby. Zmíněná komunikační spojnice – ochoz, který propojuje předprostor stavby se severní zahradou, je navržena z pohledového betonu. Na kompletní soklovou část je navržena aplikace cementové stěrky. Otvory v soklové části jsou doplněny okenicemi, se stejným dřevěným obložením, jako přístavba.
INTERIÉR
Interiér byl navržen střídmě s pokorou ke stávajícímu objektu. V obývacím prostoru je navržen dřevěný trámový strop s pohledovými stropnicemi. Komunikační prostory v přízemí jsou výškově sjednoceny do jedné linie, s velkorysou světlou výšku 2300 mm (exteriérové a interiérové dveře). Dominantními materiály v interiéru jsou, vyjma bílých maleb, také dřevo a cementové stěrky, které replikují exteriérové působení stavby.