ARCHITEKTONICKÁ STUDIE
NOVOSTAVBA x REKONSTRUKCE, RODINNÝ x REKREAČNÍ DŮM
PŘÍCHOVICE U KOŘENOVA, 2024
„Největší obytná místnost, světnice, je umístěna přes
celou šířku domu v západní polovině objektu."
Zadání
Cílem této architektonické studie byla tvorba záměru stavebních úprav –
rekonstrukce objektu rodinného domu v Příchovicích u Kořenova. Dotčeným objektem je
obvyklá poloroubená chalupa z Jizerských hor. Konstrukce a celkový charakter stavby je již
na prahu své životnosti a nevyhovuje novodobým parametrům bydlení, Investorka se tak
rozhodla pro kompletní rekonstrukci stavby.
Návrh domu měl být koncipován pro trvalé bydlení v kombinaci s obvyklým způsobem
využívání objektů v této lokalitě – rodinnou nárazovou rekreací. Hmotová velikost odpovídá
původní stavbě a částečně z ní také vychází. Vzhledem k prioritnímu umístění v chráněné
krajinné oblast Jizerských hor, bylo přistoupeno k šetrnému exteriérovému vjemu,
který bude respektovat místní zástavbu a celkový charakter lokality.
Lokalita
Parcela se stávající poloroubenou stavbou leží v těsné blízkosti centra Příchovic,
na trase sestupující serpentinové komunikace do Rejdic. Jediná páteřní komunikace spojující tyto lokality obtéká pozemek investora, celá parcela se tak nachází ve vnitřním poloměru zatáčky. Stávající vjezd, parkování a vchod do objektu je umístěn ve spodní, jižní poloze.
Charakter pozemku je svažitý a stoupá od jihu k severu. Jižním směrem se Jizerské hory otevírají směrem na Vysoké nad Jizerou, kam klesá obtékající zalesněné pohoří.
Západním směrem se nachází Muzeum Cimrmanovy doby, či skiareál Příchovic.
Pozemek se řadí mezi zastavěné, celkovou plochou spadá do podlimitní kategorie pro nové zastavění (656m2), proto hmotová koncepce nutné vychází ze stávajícího objektu, jakožto stavební úprava. Bylo tedy přistoupeno k celkové rekonstrukci objektu, namísto nahrazení stávající poloroubené chalupy novostavbou, minimálně koncepčně.

HMOTOVÁ KONCEPCE
Umístění stavby muselo zůstat na původním katastrálním obrysu. Ten leží usazen jižněji, ve spodní části parcely, navazujíc na vjezd a parkování na pozemku investora. Vzhledem k regulím místní výstavby Agenturou ochrany přírody a krajiny, v lokalitě velkoplošně chráněného území (Chráněná krajinná oblast Jizerských hor), byla hmotová koncepce zřejmá již z prvopočátku. Obdélný půdorys stavby leží hřebenem střechy rovnoběžně s vrstevnicemi terénu. Střecha je sedlová se středovým pultovým vikýřem. Štítové stěny objektu byly pojaty v návaznosti na tradiční symetrické dělení oken. Což spolu s klasickým horizontálním dělením dřevěné obkladu přispívá k napodobení původních staveb v Jizerkách.
Objekt je dvoupodlažní, přízemí je doplněno klasickým obytným podkrovím. Z konstrukčních a finančních důvodu dům nově není podsklepen. Za vidinou možnosti vzniku intimní části zahrady, přístupu na terasu a bezproblémové zimní údržby, byl navržen mírný zářez do severního svahu zahrady. Tak aby bylo umožněno vyrovnání terénu v rovině přízemního patra a dům ve svahu šel bez problému obejít.








DISPOZIČNÍ KONCEPCE
Přízemní dispozice částečně odpovídá původní stavbě a klasickým návrhovým návykům u poloroubených staveb. Největší obytná místnost, světnice, je umístěna přes celou šířku domu v západní polovině objektu. Nalezneme v ní kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem. Vyjma možnosti přístupu na terasu, lze vyzdvihnout taktéž praktickou průhledovou krbovou vložku, se „špinavým“ přikládáním ze zádveří. Dále v přízemí nalezneme právě zádveří, které je provozně propojeno s technickou místností, dolní koupelnu a úklidovou komoru pod schody.


HORNÍ PATRO
Využití prostor podkroví je maximalizováno pro umístění separovaných ložnic. U pultového vikýře s jižním výhledem jsou navrženy dvě hlavní ložnice s plochou cca 13,5m2. Ty jsou doplněny dvěma pokoji u severu s plochou cca 9,8m2. Na relativně malém průmětu půdorysné stopy je vměstnána druhá, horní koupelna. Předpokládá se otevření ložnic do prostoru přiznaného krovu až po úroveň hřebenu.


BAREVNOST & MATERIÁLY
Ucelení povahy celkového estetického rázu, bylo opět navázáno na tradiční ráz místní výstavby. Exteriér přízemí je řešen provětrávaným dřevěným obkladem, kde jsou jako hlavní bednící materiály navržena prkna na sraz alternativě palubky. Předsazené horní patro (podkroví), je za účelem odlišení plastičnosti obkladu navrženo z prken s přelištováním.
Dřevěné povrchy jsou opatřeny tmavě hnědou lazurou. Rámy výplní otvorů oken a dveří jsou zamýšleny jako plastové, alternativě dřevěné ve světle hnědém odstínu. Střešní plášť včetně vikýřů je navržen z falcovaného antracitového plechu. Soklová část je v nízko investiční variantě povolována opatřena cementovým lepidlem. Dražší variantou je tradiční kamenný obklad z Liberecké žuly.



